Skip to main content

POVEZOVANJE PERUTNINARSKEGA SEKTORJA V OKVIRU PROJEKTA BROJLER-NET

Perutnina Ptuj je v sodelovanju z Biotehniško fakulteto Ljubljana vključena v evropski mrežni projekt BroilerNet, ki poteka od 1. 8. 2022 do 31. 7. 2026. Projekt spodbuja izmenjavo znanja v evropskem sektorju brojlerjev z združevanjem akterjev iz 13 različnih evropskih držav. BroilerNet želi izboljšati odpornost in trajnost evropskega sektorja brojlerjev z ustvarjanjem prostora za interakcijo med znanostjo in prakso ter soustvarjanjem inovativnih najboljših praks, pripravljenih za uporabo, na farmah brojlerjev v Evropi.

Projekt je zaključil 1. cikel iskanja in vrednotenja dobrih praks. V delo v 13 državah je bilo vključenih več kot 400 kmetov, svetovalcev, veterinarjev in strokovnjakov. Skupaj je bilo predloženih 150 sektorskih dobrih praks iz 13 partnerskih držav. Iz vseh držav so bile izbrane potencialne dobre prakse kot odziv na najpomembnejše izzive prednostnega sektorja.

Ustvarjena je bila tematska strokovna mreža (TEN), v katero so vključeni trije strokovnjaki iz vsake posamezne države. Ti so izbrane dobre prakse ocenili ob koncu leta 2023. V prvem krogu posvetovanja TEN je bilo izbranih 50 dobrih praks, osredotočenih na tri inovacijske teme:

  • Dobro počutje živali: izboljšanje ocene dobrega počutja na kmetijah, optimizacija upravljanja piščancev ter zmanjšanje stresa in škode zaradi ulova.
  • Zdravje živali: izboljšanje zdravja črevesja, kakovosti piščancev in zmanjšanje šepavosti.
  • Okoljska trajnost: izboljšanje upravljanja voda, ravnanja z gnojem in odpadki ter zmanjšanje okoljskega odtisa počasi rastočih genetskih linij.

Nagrajenih je bilo devet prvakov BroilerNeta, 45 dobrih praks pa je opisanih v informativnih listih v angleščini in nacionalnih jezikih. Vse opise najdete na uradni spletni strani projekta www.broilernet.eu.

 

Projekt BroilerNet je bil predstavljen na več nacionalnih in mednarodnih konferencah o perutnini. Slovenska ekipa pa je uspešno sodelovala v komunikaciji BroilerNet s socialnimi mediji. Načrtujemo srečanja in povezovanje na državni ravni. 

Od marca 2024 se je začel 2. cikel BroilerNeta. Tudi v drugem krogu si bomo prizadevali najti nove dobre prakse za pomembne izzive sektorja, s katerimi se spoprijemajo naši rejci brojlerjev.

Deli objavo